Droga artysty

JULIA CAMERON – płodna przez całe życie i zdobywająca nagrody artystka słowa, muzyki i filmu – sama doświadczyła, czym jest twórcza blokada. Latami przebijała się przez nią – skutecznie, ale wysokim kosztem: za młodu tylko alkohol niezawodnie pozwalał jej rozluźnić gorset autokrytyki i otworzyć się na twórczą stronę własnej osobowości. Kiedy wyraźnie uświadomiła sobie, że to „wspomaganie” kiedyś zabije ją i – co gorsza – jej kreatywność, zrozumiała, że musi znaleźć inny sposób.

Znajdowała go krok po kroku, odkrywając, że twórczyni w niej to wewnętrzne dziecko, i ucząc się o to dziecko dbać dzień po dniu – tak jak trzeźwiejący alkoholik w ruchu AA uczy się od nowa dbać o własne życie i powierzać je sile większej niż ego, tkwiące w destrukcyjnych nawykach.

Odkrywając sposoby usuwania przeszkód z własnej drogi twórczej, Julia Cameron poczuła wewnętrzny nakaz: dzielić się nimi z innymi. Niech wszyscy zaniedbani, choć może utalentowani twórcy mają szansę odnaleźć samych siebie, stać się w pełni tym, kim są naprawdę.

12-tygodniowy kurs Drogi Artysty celowo nawiązuje do 12 kroków Anonimowych Alkoholików – procesu budowania od początku zdrowego sposobu obchodzenia się z własnym twórczym ja i odnoszenia się do naszych życiowych zadań – w tym tych dotychczas zaniedbywanych: tych, które stawia przed nami własna dusza.

Droga Artysty jest ścieżką duchową – choć nie odwołuje się do żadnej konkretnej tradycji religijnej. Sama jej twórczyni zraziła się w młodości do restrykcyjnych a zarazem naiwnych wyobrażeń Boga, w których ją wychowywano. Nauczyła się jednak dostrzegać twórcze moce, obecne we wszystkim, co żyje, i łączące nas z czymś większym od jednostkowego ja i jego przyziemnych obaw. Przekonała się, że możemy zaufać inteligentnej, niewidzialnej sile, która nam sprzyja i chce nas prowadzić ku spełnieniu najgłębszych pragnień serca. Siła ta daje znać o sobie w niespodziewanych zbiegach okoliczności, które „otwierają przed nami drzwi tam, gdzie ich nie było”.