Książka i kurs

Droga artysty nie od razu przybrała postać książki. Stało się to dopiero po przeszło dziesięciu latach testowania metody na niezliczonych zablokowanych twórcach – pisarzach, malarzach, aktorach, filmowcach i ludziach po prostu spragnionych większej kreatywności w codziennym życiu. Okazało się, że bardzo wielu ludzi czekało właśnie na coś takiego. Poza grupami, prowadzonymi przez samą Julię Cameron i jej partnera, Marka Bryana, wielu ludzi stosowało jej metody samodzielnie, w oparciu o nadsyłane przez nią robocze notatki.

Spontanicznie powstawały też grupy samopomocy, nazwane przez Julię Cameron twórczymi gronami (creative clusters). Nasza kreatywność bowiem odradza się i rozkwita o wiele lepiej w środowisku bratnich dusz, które rozumieją nasze aspiracje i żywią podobne, podejmują podobny trud pracy nad sobą.

Książka Droga Artysty jest plonem lat doświadczeń autorki z ludźmi rozwijającymi się dzięki jej metodom. Proponowane ćwiczenia, pobudzające wyobraźnię i psychologiczną introspekcję, są ilustrowane konkretnymi przykładami z życia wielu artystów, których Julia Cameron znała i miała przyjemność wspierać w twórczym odrodzeniu.

Widziałam, jak zablokowani malarze malowali, złamanym poetom rozwiązywały się języki, kulawi, chromi i kalecy pisarze finiszowali z ostatnim maszynopisem. Nie tylko uwierzyłam, ale i wiem już na pewno:

Bez względu na to, ile ktoś ma lat, czy jak ułożyło mu się życie, bez względu na to, czy twórczość artystyczna jest dla kogoś drogą kariery, czy tylko hobby albo marzeniem, dla nikogo nie jest za późno pracować nad swoją kreatywnością, i nie jest to zbyt egoistyczne ani zbyt dziecinne.”

– Julia Cameron